What Can You Get For $20.00?? A Lot!!

Standard

People often tell me that they can’t afford to eat like I do, or ask me if Paleo is expensive. My response is always: If you buy Local and Seasonal, then NO it’s not expensive! So here is some proof for the pudding:

2 1/2 Dozen Eggs

2 Sweet Potatoes

2 heads of brocoli

1 pound carots

3 turnip roots

1 bunch kale

6 large yellow onions

3 large red grapefruit

4 large apples

2 bags of radishes

and

4 zuchini

ALL FOR $20.00…. You hear that Auburn, Alabama, The Southeast, or AMERICA…. If you buy Local and Seasonal you can get ALL THAT FOR $20.00 ($19.23 to be exact)

Okay? Happy Monday! I am now going to step down from my soap box vveerryyy carefully.

♥ Tyler!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s